Nu är Harry Martinson-sällskapets årshögtid igång! På fredagskvällen den 2 maj samlades en skara deltagare i Harry Martinsons gamla skola i Jämshög.

Eftersom det nu ser ut som om Harry Martinson-sällskapet kommer att koncentrera årshögtiderna geografiskt till Jämshög, kommer ett antal långväga deltagare att komma till Blekinge redan på fredagen, kvällen före själva årsmötet. Därför har den gamla traditionen med tredagars Årshögtid återupplivats. Det blev den här gången samling i Hembygdsmuseet i Jämshög, tillika författarmuseum på fredagskvällen.
Kaffe och frallor kombinerades med en trivsam presentation av Jämshög, med tonvikt på Martinson- och i någon mån Salje-minnen. Anders Olsson heter ordföranden i Jämshögs hembygdsförening, som sköter den gamla rödfärgade skolan där Harry Martinsson en gång gick. Han och kollegan Kenneth Göransson berättade om den lokala historien och konstaterade att alla gamla träskolor där Martinson fick sina första lärospån fortfarande existerar, medan andra skolbyggnader i socknen har fått skatta åt förgängelsen.
Så småningom fördes samtalet in på minnen av Martinson-sällskapets första år. Bland dem som hade värdefulla bidrag till den historien fanns Donald Fransson, en av de allra första från anno 1984. Johnny Karlsson kunde också berätta om den första tiden och vad som därefter har timat.
Till sist demonstrerade Ingemar Lönnbom några exempel på hur man i dag kan använda artificiell intelligens för att tonsätta dikter. De två dikterna som spelades upp var ”Blekinge” av Pehr Thomasson och ”Fattig trakt” av Harry Martinson.