Styrelse samt sektioner

Harry Martinson-sällskapet, styrelse och suppleanter m. m. 2017-2018

Ledamöter:

Bengt Bejmar
Finkvägen 3, 293 72 JÄMSHÖG
Tel. 0454 464 53
bengt.bejmar@oktv.se

Paulina Helgeson
Toltorpsgatan 50 A, 431 39 MÖLNDAL
Mobil 0703 14 40 13
paulina.h@telia.com

Elisabeth Jonsson
Jägaregatan 5, 293 39 OLOFSTRÖM
0454 922 47
elisabeth.jonsson.1950@gmail.com

Johnny Karlsson (räntmästare)
Pressareg. 29, 293 39 OLOFSTRÖM (b)
Holje Bok, Box 14, 293 21 OLOFSTRÖM (a)
Tel. 0454 915 42 (a), 402 89 (b)
Mobil 0705 62 76 39
info@holjebok.se

Ingemar Lönnbom (sekreterare, webbredaktör)
Östra Strandgatan 7 A,
371 38 KARLSKRONA
Tel. 0455 103 92; Mobil 0708 31 03 92
ingemar@lonnbom.se ;  lonnbom@hotmail.com

Eva Risberg
Wargentinsgatan 5 E, 111 29 STOCKHOLM
Tel. 08 641 90 19; Mobil 070 592 99 12
evarisberg04@hotmail.com

Irmeli Romo
Fortifikationsgatan 11 A
371 31 KARLSKRONA
070 302 56 74
irmeli.romo@gmail.com

Johan Stenström (vice ordförande)
Östervångsvägen 9, 224 60 LUND
Tel. 046 12 68 12
johan.stenstrom@litt.lu.se

Semir Susic (ordförande)
Multrågatan 50, 162 55 VÄLLINGBY
Tel. 076 252 67 63
semirsusic@gmail.com

 

Styrelsesuppleanter:

Martin Bagge
Lilla Risåsgatan 25, 413 04 GÖTEBORG
Tel. 031 13 07 94; Mobil 0736 78 78 27
martin.bagge@comhem.se

Stefan Edman
Almvägen 10, 459 31 LJUNGSKILE
Tel. 0522 222 27; Mobil 0708 16 31 08
st.edman@telia.com

Anders Franck
Sörensens gata 14
416 79 GÖTEBORG
Tel. 0708-555090
anders.franck@gu.se

Lena Havland-Erlandson
Odengatan 34, 113 51 STOCKHOLM
Tel. 08 612 15 73, Mobil 0708 12 15 73
lena.havland@spray.se

Disa Lundgren
Mäster Jörgensg. 6 C,
291 53 KRISTIANSTAD
Tel. 044 12 00 54, Fax 044 10 96 80
dg.lundgren@telia.com

Carina Lützow
Lustgårdsgatan 8, 1301, 112 18 STOCKHOLM
070 867 16 71
carinalutzow@gmail.com

Anders Olsson
Erik Dahlbergs väg 67, 37439 KARLSHAMN
Tel. 0709-509788
cao8101@gmail.com

Carina Olsson
Seglaregatan 4, 415 57 GÖTEBORG
070 755 52 99
carina.olsson@ped.gu.se

Åke Widfeldt
Trestegsvägen 8, 514 31 TRANEMO
Tel. 0325 707 32; Mobil 0706 65 16 87
ake.widfeldt@telia.com

 

Revisorer

Karl Andrae  sammankallande
Olle Montanus väg 20,  293 73 JÄMSHÖG
Tel.  0454 931 97
karl.andrae@olofstrom.se

Lars-Inge Bengtsson
Björnsjövägen 90, 293 91 OLOFSTRÖM
Tel.  0454  405 21

Revisorssuppleant

Gunnar Sahlin
Listerby Prästgård, 372 74, LISTERBY
Tel.  0457 313 22

Valberedning

Ulf Redmo sammankallande
Ängsvägen 14, 291 33 KRISTIANSTAD
Tel/fax  044 20 74 38
ulf.redmo@gmail.com

Rune Liljenrud
Allbogatan 18, 342 30 ALVESTA
Tel. 0472 715 25, Mobil 070 34 44 483
runeliljenrud@hotmail.com

Sektioner

Stockholmsgruppen:

Eva Risberg, Wargentinsgatan 5 E, 112 29 Stockholm, Tel: 08-641 90 19, Mobil: 070-592 99 12

Semir Susic, Tel: 08-655 40 48, 076-252 67 63

Lena Havland-Erlandson, Odengatan 34, 113 51 Stockholm, Tel: 08-612 15 73, Mobil: 070-812 15 73

Göran Bäckstrand, 073-441 25 86, 08-766 40 05, 070-567 05 53

© 2004-2016 Harry Martinson-Sällskapet. Upphovsrätten till alla litterära texter tillhör Harry Martinsons efterlevande. Upphovsrätten till övriga texter tillhör Harry Martinson-Sällskapet. Eftertryck förbjudes. Citera gärna, men ange källan.

Skicka frågor och kommentarer till webbredaktören

1 comment for “Styrelse samt sektioner

  1. admin
    16 juli, 2014 at 11:12

    Hej Britt! Såvitt jag kan se är ansvarsområdena aktuella, men det ska inte vara något stort problem om så inte är fallet – vi hänvisar till varandra om du har en fråga som är knivig. När det gäller att köpa böcker av Martinson, kan du med förtroende vända dig till Holje Bok, Olofström med e-post info@holjebok.se. Kåserier på allvar är förstås utgången sedan länge, men går att söka antikvariskt, antingen via Holje Bok eller på Bokbörsen, http://www.bokborsen.se . Hoppas att du finner det du söker! /Ingemar L. sekreterare Harry Martinson-sällskapet.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *