I månadens Martinson lyfter Rune Liljenrud fram dikten Historiens portar tillägnad skulptören Bror Marklund (1907-1977).
Historiens portar
Historiens portar öppna sig.
In träder de som vill se.
Fram träder det som har varit.
Redan på portens brons
bultar historiens hjärta,
kluvet och offrat
vid lurarnas dova tjurgråt,
medan trälinnan väntar,
medan mödrarna föda,
mandomen pekar och sprutar
bland plågornas tistlar
i återväxternas havre.
Sånger som återkallats
att klinga med gjutarens vilja.
Klanger som bjudits att stanna
att råma av forntid i brons.
__
Tillägnad Bror Marklund
av
Harry Martinson

Harry Martinsons dikt ”Historiens portar” finns på sidan 11 i boken
Eugen Wretholm: Bror Marklund (1973)
Sveriges Allmänna Konstförening
Publikation Ixxxii
Rune Liljenrud driver bloggen Harry Martinson i tiden. Läs den här.
Var först inte medveten om att dikten anspelar på de mäktiga portarna till Historiska muséet i Stockholm, som utformades av Marklund under dryga tiotalet år efter att han 1939 vunnit tävlingen om dessa bronsportar. Vet inte när dom slutgiltigt var på plats.
Nils-Göran Hökby menar i Norrländsk Uppslagsbok (1995) att tre figurer är särskilt betydelsefulla i det stora myllret: den fruktbara kvinnan, mannen i motvind och gycklaren.
Annars är några av Marklunds mest kända verk klocktornet till gamla stadshuset i Kiruna samt ”Mor och barn” på gamla Kanslihusets innergård i Stockholm.